amanda gł wikp

Wielka Księga Imion dla Psa

6 września. Imieniny obchodzą: Amanda, Kruczek, Napi, Siga. Szczęścia pieski.

Znaczenie imion:

amanda wikp

AMANDA

Cechy
mądra, wrażliwa, rodzinna
Pochodzenie
Amanda to imię żeńskie pochodzenia łacińskiego. Jest odpowiednikiem męskiego imienia Amand. Słowo amare oznacza kochać. Amanda to „ta, która powinna być kochana” lub „godna miłości” Imię znane już w starożytnym Rzymie.
Znaczenie
Amanda to imię dla towarzyskiej i otwartej na świat suni. Charakterystycznymi cechami są mądrość, miłość i zaangażowanie w życie rodzinne. Sunia nosząca to imię jest bezinteresowna, bardzo wrażliwa i czuła. Bardzo łatwo ją zranić. Posiada także tendencję do niskiej samooceny. Nie jest kłopotliwa. Oczekuje miłości i opieki, sama również kocha na całe życie. Typowa domatorka. Znakomita opiekunka dla dzieci i matka dla szczeniąt.
Zdrobniale
Ama, Amandi, Aman, Amandusia
Imieniny
6 września
Imię dla
suni
Znane pieski
1. Amanda – suczka, owczarek. Podczas pożaru domu w miejscowości Temuco (Chille) wyniosła swoje 9- dniowe szczeniaczki i ułożyła w bezpiecznym wozie strażackim, który brał udział w akcji gaśniczej. Narażając własne życie uratowała swoje dzieci przed śmiercią, co prawda jeden szczeniaczek nie przeżył, ale wszystkie pozostałe były tylko lekko poparzone.
http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/664137,Suczka-uratowala-z-pozaru-swoje-szczeniaczki
źródło zdjecia: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/664137,Suczka-uratowala-z-pozaru-swoje-szczeniaczki

kruczek wikp
KRUCZEK

Cechy
przyjacielski, wierny, grzeczny, inteligentny
Pochodzenie
Kruczek – imię pochodzi od imienia piesków zapisanych w literaturze polskiej od wieków po dzień dzisiejszy. Bardzo popularne imię dla pieska w XIX i XX wieku. Nazwa kruczek pochodzi od zdrobnienia wyrazu kruk – ptak, jest to także wybieg prawniczy tzw. kruczek prawny. Dawniej kruczek to pogrzebacz lub pręt zakrzywiony na końcu, hak, haczyk.
Znaczenie
Piesek o imieniu Kruczek to niezwykle przyjazny i kochany piesek. W jego imieniu jest już tyle miłości i czułości, że gdyby nawet był rozrabiaką to takiemu pieskowi wszystko zostaje wybaczone. Kruczek to piesek grzeczny, spokojny i dobrze ułożony. Zawsze staje w obronie swojej rodziny. Odważny, nie boi się niczego. Obdarzony mądrością i inteligencją. Nie boi się nowych wyzwań. To piesek bardzo uczuciowy i wrażliwy. Przyjazny dla dzieci.
Zdrobniale
Kruczuś
Imieniny
6 września
Imię dla
pieska
Znane pieski
1. Kruczek – pies, bohater książki dla młodszych dzieci „Gaptuś i Kruczek” Stefanii Zawadzkiej. Są to przygody 2- letniego Gaptusia i jego pieska Kruczka, który zawsze służy chłopcu z pomocą.
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/154740/gaptus-i-kruczek
2. Kruczek – piesek, bohater książki „Wesołe historie” – „bajka o gęsim jaju, raku Nieboraku, kogucie Piejaku, kaczce Kwaczce, kocie Mruczku i psie Kruczku” Ewy Szelburg – Zarembiny.
http://ksiazki.wp.pl/bid,25006,eid,26781,tytul,Wesole-historie,ksiazka.html
3. Kruczek – piesek, przyjaciel Misia Uszatka, Zajączka i Prosiaczka z książki „Przygody Misia Uszatka” – Czesława Janczarskiego i serialu telewizyjnego dla dzieci „Miś Uszatek”
http://www.sefer.pl/literatura/111796-mis-uszatek-na-grzyby
4. Kruczek – piesek występujący w noweli Henryka Sienkiewicza „Szkice węglem” Stanął w obronie swojej pani.
5. Kruczek – piesek, bohater wiersza „Piesek Kruczek” Stanisława Jachowicza. Wiersz należy do kanonu literatury dziecięcej.
http://merlin.pl/Piesek-Kruczek_Stanislaw-Jachowicz/browse/product/1,360530.html
6. Kruczek – piesek występujący w opowiadaniu Władysława, Stanisława Reymonta „Pewnego dnia”
źródło zdjecia:http://www.schroniskowroclaw.pl/archiwum/adoptowane_20080530_20080707.html

 

Jedne komenatrz do “Amanda, Kruczek, Napi, Siga

Dodaj komentarz